Jelo se do Prahy na oční vyšetření Teddyho


Napsal(a) Katka, . Rubrika: Co se u nás děje?

Jelo se do Prahy na oční vyšetření Teddyho

Tak dnes tj. 7.11 nastal den D pro Teddyho. Na jeho očích hned poznáte, že je něco špatně… Slovo dalo slovo a náš pan veterinář dal kontakt na svého kolegu MVDr. Beránka do Prahy. Zrovna nadační fond Pes v nouzi vytvořil akci splněná přání pro pejsky… Poslal jsem fotku Teddyho a povídání k němu:

Ach jo, opět slepý pejsek. Co se to s těmi lidmi děje, že vyhodí pejska, který je totálně slepý na ulici? Jak by bylo jim, kdyby je někdo vyhodil a zavázal oči? Je div, že ho nesrazilo auto. Teddy dává svou lásku k lidem i přesto najevo. Hned jak nikdo přijde, začne skákat do výšky a dožaduje se pozornosti. Než se podíváte do očí nikdo by neřekl, že je slepý.Venku naráží do předmětu, ale pohybuje se přesto rychle. Je rád, když jde s člověkem, to se pak od nohy nehne. Jde spořádaně, protože ví, že mu nebezpečí nehrozí. Na fotkách je smutný, neví a nechápe proč je uvázaný. Přijeďte se na něj podívat a uvidíte jak je nadšený z každé návštěvy.

Teddy je obrovský mazel, až člověka dožene k slzám. Moc dobře si uvědomujeme, že se bude těžko hledat někdo, kdo si ho vezme. O to víc mám pak vztek na lidi, čeho všeho jsou schopní. Pejsek není agresivní, je pěkný tak proč ho někdo vyhodil? Je mě smutno a moc si přeji právě pro něj, nějakého pána, paní, rodinu kde bude milován.

Cena přání pro něj byla 1000Kč právě na oční vyšetření.

Jak to dopadlo? Sama nevím zda dobře nebo ne…Posuďte samy. Nemoc sítnice PRA-dočtete se níže má Teddy od narození. Teddy vidí na dálku, ovšem ne za zhoršených světelných podmínek. Na blízko nevidí bohužel .. Léčit ani operovat se to nedá.. Než bude, ale na stáří úplně slepý uplyne mnoho let.  Proto nás zmátlo, že na dvoře se pohybuje rychle..ale když je u něčeho blízko, nebo to splyne s pozadím narazí do překážky..

S veterinářem byla řeč o tom co je pro něj dobré. Jednoznačně človíčka, který se mu bude věnovat, dům se zahrádkou – bez schodů ty jsou problém nevidí je. Tak, aby vše dobře znal-než se mu za pár let zhorší zrak, že bude třeba aby prostor dobře znal.. Normálně jsme nevěděly zda se radovat, že alespoň vidí nebo plakat že mu není pomoci.. Teddy byl trpělivý, košík nepotřeboval, jak kdyby věděl že se,mu snažíme pomoci. Vzorně držel, nezavrčel ..Doufala jsem, že mu je pomoci. Ale vím, že se víc udělat nedá a proto vás prosím sdílejte na našich FB ať najde co nejrychleji domov.

První místo v řadě dědičných chorob oka zastává zcela jednoznačně onemocnění sítnice, označované jako progresivní retinální atrofie (PRA). Jedná se o postupné odumírání specielních buněk, vystýlajících oční kouli a odpovědných za příjem světelných paprsků. Tomuto onemocnění je v západních zemích věnována značná pozornost.

Zjednodušeně řečeno, existují dvě základní formy tohoto onemocnění:  generalizovaná a centrální, lišící se nejen klinickým nálezem, ale i formou dědičnosti. Generalizovaná se projevuje atrofií v periferních částech sítnice, středová část je nezměněna. Tato je však postižena při onemocnění psa formou centrální.

První klinické příznaky progresivní retinální atrofie jsou majitelem pozorovány za šera a v době snížené viditelnosti. Pes se hůře orientuje, naráží do překážek, zornice psa je široce rozevřená i při přímém dopadu světla do oka psa (výrazné při fotografování – psovi „svítí oči“), zhoršuje se i periferní vidění psa. Poslední fází je zakalení čočky, což ještě více znemožní transparenci světelných paprsků sítnicí a onemocnění končí ztrátou zraku.